Eyaletler projesinin ilk adımı saraya sunuldu - Haber Pes

SON DAKİKA

Eyaletler projesinin ilk adımı saraya sunuldu

20 Nisan 2017, 11:06 737 kişi okudu Eyaletler projesinin ilk adımı saraya sunuldu

Abdullah Gül'ün eski danışmanı ve Yeniçağ yazarı Ahmet Takan İçişleri bakanlığı tarafından saraya sunulan yeni iller projesini yazdı.

Eyaletler projesinin ilk adımı saraya sunuldu..

Referandum öncesi açılan ve destekçisi Devlet bahçeli ile sorun yaratan eyaletlere bölünme konusu Erdoğan'ın "Benden duydun mu sözleri" üzerine rafa kalkmıştı. Ancak uzun süredir konuşulan ve Eyaletlere bölünme porojesinin ilk adımı sayılan 18 ilçenin daha il yapılması yine gündeme geleceğe benziyor

AKP KULİSLERİNDE KONUŞULAN İL MESELESİ

Abdullah Gül'ün eski danışmanlarından, Yeniçağ yazarı Ahmet Takan referandum sonrası AKP kulislerinden izlenimlerini aktardı. Referandum ile kabul edilen 600 Mileltvekilininde bu operasyonun bir gereği olduğu söyleniyor.

Takan, İçişleri Bakanlığı'nın mevcut il sayısının 81'den 101'e çıkarılması için hazırladığı taslağın Erdoğan'a sunulduğunu iddia etti. Takan, idari yapıdaki değişikliklerin daraltılmış bölge seçim modelinin hazırlıkları olarak yorumlanabileceğini belirtti.  

TAKAN YAZISININ BİR BÖLÜMÜNDE KONUYA ŞÖYLE DEĞİNİYOR

AKP kulislerine yansıyan bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı mevcut il sayımızın arttırılması için yaptığı çalışmayı saraya sunmuş. Taslakta il sayımızın 81'den 101'e çıkarılması önerilmiş. Ancak, R.Erdoğan bunu 99'a düşürmüş. Bu düşüş ile ilgili anlatılan gerekçeye inancım gereği girmeyeceğim!.. 
Adlandırılan yeni illere de değinmeyeceğim. Ancak, İzmir, Ankara, Manisa ve bazı Güneydoğu illerimizden yeni iller çıkarılmasının planlandığını ifade edebilirim. Federasyon alt yapısının yeni taşları da… Daraltılmış bölge seçim modelinin hazırlıkları diye de yorumlanabilir. 

GECEYARISI TORBALARA HAZIR OLALIM

Muhalefetin, Meclis'e gece yarıları gelecek torbalara çok dikkatli bakması gerekiyor. Her ne kadar 2019 işaretleri çakılsa da baskın seçim hâlâ masada. Maçın ikinci yarısı başlamak üzere!…

 


Haber Pes Google Play

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Haber Ara

BUGÜNÜN KÖŞE YAZILARI

Ahmet Hakan: İlahi Hulusi Akar, keşke yanı başınıza kadar sızan hainleri ayırt etmesini bilebilseydiniz

TURAN TOGAY

Al hüviyetimi ver şahsiyetimi!

HAŞMET BABAOĞLU

Melahat Köprüsü

ENGİN ARDIÇ

Copyright © 2017. Haber Pes

Sıradaki haber
TSK’dan Şırnak’ta hava harekatı: 11 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, bu akşam Şırnak Bestler-Dereler kırsalına  anlık alınan bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu  hava harekatı düzenledi. Türk Silahlı Kuvvetleri...

Kapat