TBMM'de başkanlık seçimi sona erdi! - Haber Pes

SON DAKİKA

TBMM’de başkanlık seçimi sona erdi!

21 Kasım 2017, 12:14 242 kişi okudu TBMM'de başkanlık seçimi sona erdi!

TBMM’nin 26. Dönem ikinci yarısında görev yapacak başkan seçimi sona erdi. Seçim sonucunda 289 oyla İsmail Kahraman yeniden Meclis Başkanı seçildi.

TBMM’de başkanlık seçimi sona erdi!..

MECLİS BAŞKANI 3.TUR OYLAMASINDA BELLİ OLDU!

3. tur oylamasında İsmail Kahraman 289 oy ile 26. Dönem Meclis Başkanlığına seçildi.

2. TURDA OYLARDA DEĞİŞİKLİK OLMADI!

1. Turun ardından geçilen 2. turda da adayların oyları değişmedi. Oy sayılarının değişmemesi üzerine 3. ve son tura geçildi.

Meclis aritmetiği dikkate alındığında, aday olan 6 isim arasından AKP’nin adayı İsmail Kahraman’ın 3. turda yeniden seçilmesi bekleniyor.

İLK TUR OYLAMASI 

İlk tur oylama sona erdi.

İsmail Kahraman  260

Zekeriya Temizel 113

Selma Irmak 39

Celal Adan 40

Yusuf Halaçoğlu 6

Tamer Dağlı   38

İlk turda 367 aranıyordu. Bu çoğunluk sağlanamadığı için 2. tur oylamaya geçilecek. 2. turda da 367 çoğunluk aranacak.

Bugün yapılacak Meclis Başkanlığı seçiminde, AK Parti, kendi isteği üzerine yeniden aday olan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı destekleyecek. AK Parti, her ihtimale karşı yedek bir aday daha çıkardı. Adana Milletvekili Tamer Dağlı da aday listesinde yer aldı.

Seçimde, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkâri Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu Meclis Başkanı adayı olarak yarışacak.

TBMM BAŞKANLIK SEÇİMİ NASIL YAPILACAK?

İlk iki oylamada üye tam sayısının 3’te 2’si (367), üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Bu nedenle yeni başkanın üçüncü turda seçilmesi bekleniyor.

Gazete Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine göre; AK Parti’de Meclis Başkanı adaylığı uzun süre tartışılmış, Kahraman’ın istemesi halinde aday olacağı açıklanmıştı. AK Parti’nin daha önce yaptığı ancak Kahraman’ın ilk dönem adaylığı sırasında yapmadığı “tavşan aday” uygulaması bu kez yürürlüğe konuldu.

‘BANA OY VERMEYİN’ PROPAGANDASI

Milletvekili listesi açıldı. İl sırasına göre AK Parti milletvekilleri arasında soyadı bakımından ilk sırada yer alan Tamer Dağlı “şanslı” isim oldu. Meclis Başkanlığı seçiminde yıllardır aday olmak isteyen İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu yine aday olamadı. Grupta başkanlıkta değişim bekleyen, bu koltuğa hazırlanan başka isimler de bulunuyordu. Grup başkanvekilliklerinde de değişim olmamasına tepki gösterenlerin seçimde en azından ilk iki turda Tamer Dağlı’ya oy vererek tepkilerini gösterebileceği endişesi dile getiriliyor. Partide kriz ya da fire görüntüsü yaşanmaması için grup başkanvekillerinin yanı sıra, Dağlı da AK Partili milletvekillerine yönelik, “Bana oy vermeyin” çalışması yapıyor.


Haber Pes Google Play

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Haber Ara

BUGÜNÜN KÖŞE YAZILARI

Ahmet Hakan: İlahi Hulusi Akar, keşke yanı başınıza kadar sızan hainleri ayırt etmesini bilebilseydiniz

TURAN TOGAY

Al hüviyetimi ver şahsiyetimi!

HAŞMET BABAOĞLU

Melahat Köprüsü

ENGİN ARDIÇ

Copyright © 2017. Haber Pes

Sıradaki haber
Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarıyla buluşacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarıyla bir araya gelecek.

Kapat